W Warszawie rozpoczęła się 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.

W Warszawie rozpoczęła się 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Do stolicy przyjechało 1500 młodych ludzi z siedmiu państw: Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.


Parafiadowy pochód, czyli prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży z 7 państw w kolorowych koszulkach i strojach regionalnych, trzymając w rękach flagi z nazwami swoich miejscowości, przybył do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Dzieci i Młodzieży w Warszawskich Siekierkach. Tam miała miejsce Inauguracja Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. W tym roku niespodzianką była Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji, która prowadziła pochód parafiadowiczów wzdłuż Trasy Siekierkowskiej.
Ceremonię otwarcia Parafiady poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Florczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców wraz z Prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józefem Matrasem. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, instytucji państwowych i pozarządowych.
„Parafiada to doskonały czas aby zweryfikować siebie. Ale aby zweryfikować siebie potrzebny jest wzór, światło. Tym światłem jest Jezus. Ten odrzucony i wzgardzony w synagodze.” – tymi słowami bp Florczyk zachęcał zebranych parafiadowiczów do pełnego i owocnego przeżycia rozpoczynającego się wydarzenia.
Ojciec Józef Matras, nawiązując do Jubileuszu 30-lecia Parafiady, wspomniał osobę założyciela ruchu parafiadowego – o. Józefa Jońca. W swoim wystąpieniu wyznał, że odkrył drogę powołania pijarskiego dzięki spotkaniu z o. Józefem. Ojciec Prowincjał wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wspierają Stowarzyszenie Parafiada.
W czasie Ceremoni Otwarcia Prezes Parafiady, o. Tomasz Olczak wypowiedział formułę otwarcia. Przedstawiciele zawodników i sędziów złożyli uroczyste przyrzeczenia przestrzegania zasad ducha sportowego. Bezpośrednim sygnałem rozpoczęcia rywalizacji było zapalenie parafiadowego znicza. Inaugurację zakończył festyn na którym wystąpił zespół Full Power Spirit.

Jubileuszowa 30. Parafiada Dzieci i Młodzieży potrwa do 14 lipca. Relację wydarzenia można śledzić na stronie www.parafiada.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook (@ Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza); Twitter (@Parafiada_Stow #parafiada); Instagram (30.Parafiada #parafiada).
Adam Ligęza

Zdjęcia z 30. Parafiady - TUTAJ.
Galeria zdjęćwróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 675 razy
Opublikowano przez: Tomasz
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone