W najnowszym numerze ,,eSPe'' obalamy mity na temat kapłaństwa

Z jakich powodów młodzi chłopacy myślą o kapłaństwie? I co - wg nich - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? W 130 numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa.


„Wielu młodych o kapłaństwie myśli jak o zawodzie i to jeszcze takim, w którym trudno o satysfakcję czy spełnienie. Symptomatyczne dla współczesnego świata wydaje się też wskazywanie, że największą trudnością w kapłaństwie jest niemożliwość używania telefonów komórkowych czy picia alkoholu - zauważa Przemysław Radzyński. - Równocześnie cieszy fakt, że wielu młodych ludzi identyfikuje kapłaństwo z powołaniem i swego rodzaju życiową misją a motywacje tych, którzy o byciu księdzem myślą na poważnie są religijne - najczęściej wskazują na to, że w ten sposób będą mogli być bliżej Pana Boga i drugiego człowieka” - dodaje redaktor naczelny „eSPe”.
Najnowsze wydanie pijarskiego czasopisma powołaniowego z okładkowym pytaniem „Myślałeś kiedykolwiek o byciu księdzem?” powstało na bazie ankiety, w której wzięło udział 200 uczniów gimnazjów i liceów. W 128 numerze „eSPe” analizowano odpowiedzi dziewczyn, a wydanie poświęcono żeńskiemu życiu konsekrowanemu. Tym razem redakcja zajmuje się odpowiedziamichłopaków i obala niektóre z mitów dotyczących kapłaństwa.
Na pytanie „czy kiedykolwiek myślałeś / myślałaś o kapłaństwie / życiu zakonnym?” TAK zdecydowanie częściej odpowiadają chłopcy niż dziewczęta. Z jakich powodów myślano o kapłaństwie? I co - wg młodzieży - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? O tym w artykule otwierającym 130 numer „eSPe”.
Przeważająca większość ankietowanych uważa, że najtrudniejsze w kapłaństwie jest „życie w celibacie”. Janusz Dobry wyjaśnia kilka zagadnień w tej kwestii. A o. Piotr Recki SP, komentując redakcyjną ankietę, mówi zarówno o tym, co jest najtrudniejsze w kapłaństwie, ale także o największych radościach księdza.
Redakcja publikuje świadectwo powołania o. Piotra Różańskiego SP, który początkowo myślał o …teatrze. W tym numerze także relacja z kolejnych „dialogów” abp. Marka Jędraszewskiego z krakowskimi klerykami na temat priorytetów w formacji seminaryjnej, a także artykuł o pewnym powołaniowym ożywieniu w Holandii.
W dziale „Papież o powołaniu” zamieszczono Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018 r. „Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana” a w rubryce „Święty o powołaniu” - sylwetkę najnowszej polskiej błogosławionej - Hanny Chrzanowskiej. Ponadto tradycyjnie przygotowano „Listy o powołaniu” i kilka „Powołanewsów”.
 
Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać: [tutaj] lub ze strony czasopisma www.e-espe.pl.


 


wróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 419 razy
Opublikowano przez: Krystyna
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone