Tajemnica nabożeństwa czerwcowego

Do istotnych elementów czci dla Najświętszego Serca należą nabożeństwa czerwcowe.
Jaka jest geneza czerwcowego nabożeństwa, tak popularnego wśród katolików? Dlaczego po maryjnym maju w kolejnym miesiącu oddawana jest cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?


Pomysłodawczynią poświęcenia czerwca czci Jezusowego Serca była wychowanka jednego z paryskich klasztorów sióstr wizytek Aniela de Sainte-Croix. Pewnego dnia po przyjęciu Komunii Świętej pomyślała: skoro maj poświęcony jest Matce Bożej, to dobrze będzie, gdy czerwiec zostanie ofiarowany Sercu Jezusowemu. Podzieliła się tym spostrzeżeniem z wychowawczynią i koleżankami. Wszystkim bardzo spodobała się ta myśl. Przychylnie odniosła się do niej przełożona klasztoru oraz biskup paryski. Z upływem czasu propozycja poświęcenia czerwca Najświętszemu Sercu trafiła do papieża. W 1873 r. Ojciec Święty Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe. Miesiąc zaproponowany przez Anielę nie był przypadkowy. Otóż 16 czerwca 1675 r., kiedy siostra wizytka św. Małgorzata Maria Alacoque modliła się w kaplicy klasztoru w Paray-le-Monial we Francji, już po raz trzeci objawił się jej Pan Jezus. Powiedział wówczas do niej: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swojej miłości”. Potem wyraził następujące polecenie: „Żądam od ciebie, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony na szczególną uroczystość ku uczczeniu mojego Serca przez to, że w tym dniu wierni przystępować będą do Komunii Św.
„Cieszę się, że ta pobożna praktyka, aby codziennie w miesiącu czerwcu odmawiać albo śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa [tutaj] , jest w Polsce taka żywa i ciągle podtrzymywana” – powiedział w 1999 r. w Elblągu Jan Paweł II.
 
Za: Gazeta Polska, Modlitwa to Potęga.
Odwiedzono: 212 razy
Opublikowano przez: Krystyna
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone