Rozważania


Opublikowano: 25 Czerwca 2018

Bóg nie umieszcza Siebie na wielkim billboardzie. On po prostu jest. Zawsze obok, zawsze blisko, stale obecny. Nie pozwólmy, by w wakacje samotny Chrystus czekał na próżno na spotkanie w Eucharystii, w sakramencie pokuty i pojednania, w modlitwie, w dziękczynieniu za piękno stworzonego świata.

więcej
Opublikowano: 13 Czerwca 2018

Do istotnych elementów czci dla Najświętszego Serca należą nabożeństwa czerwcowe. Jaka jest geneza czerwcowego nabożeństwa, tak popularnego wśród katolików? Dlaczego po maryjnym maju w kolejnym miesiącu oddawana jest cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?

więcej
Opublikowano: 22 Maja 2018

Zapoznaj się z aniołami i spostrzegaj je często w duchu, bo choć niewidzialne - są przy Tobie obecne...

więcej
Opublikowano: 28 Maja 2018

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Uroczystość ta stwarza doskonałą okazję do rozważania wielkiej tajemnicy wiary, którą jest Przenajświętsza Eucharystia. Jest też okazją do publicznego uwielbienia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

więcej
Opublikowano: 17 Maja 2018

Święte miejsca w Polsce słyną z cudownych obrazów i relikwii świętych. Modlili się w nich królowie, przywódcy religijni, poeci, miliony wiernych różnych wyznań. Zwykle są nie tylko żywymi ośrodkami życia duchowego, ale też bezcennymi zabytkami, często też – świadkami historii przez duże "H". Polska może się pochwalić pokaźną liczbą sanktuariów, których sława nierzadko sięga poza jej...

więcej
Opublikowano: 25 Kwietnia 2018

Tradycyjnie miesiąc maj jest poświęcony w modlitwach katolików Matce Bożej. W kościołach odprawia się nabożeństwo majowe, czyli śpiewa się litanię do Matki Bożej. Na wsiach odległych od kościołów ludzie gromadzą się przy figurach i krzyżach i modlą się wspólnie.

więcej
Opublikowano: 12 Kwietnia 2018

Nie co innego, tylko grzech sprowadza Syna Bożego na ziemię. Bóg stworzył człowieka z miłości i dla miłości. Zawiera Bóg z człowiekiem przymierze miłości. Gwarantuje mu szczęście. Wszystko przekreśla jednak grzech nieposłuszeństwa. Człowiek wybiera siebie, a nie Boga. Musi opuścić raj, ale Ojciec, który kocha obiecuje ostateczne zwycięstwo nad kusicielem.

więcej
Opublikowano: 3 Kwietnia 2018

"Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: »Abrahamie!«. A gdy on odpowiedział: »Oto jestem«, powiedział: »Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę«". (Rdz 22, 1-2)

więcej
Opublikowano: 9 Marca 2018

Co dzisiaj jednoczy ludzi między sobą? Tym, co powinno ich jednoczyć, jest osoba Jezusa Chrystusa. On nas powinien jednoczyć. On jest Dobrym Pasterzem troszczącym się o nas. Czy w Nim odnajduję siebie i mojego bliźniego?

więcej
Opublikowano: 7 Marca 2018

W tym miesiącu wezwanie litanii zachęca nas, abyśmy zobaczyli Serce Jezusa pełne pokoju, a zarazem zawsze gotowe do pojednania.

więcej
Opublikowano: 20 Lutego 2018

Redemptoryści kontynuują kilkuletnią tradycję proponując w internecie krótkie rozważania Słowa Bożego na każdy dzień Wielkiego Postu

więcej
Opublikowano: 13 Lutego 2018

"Pora Miłosierdzia" Wielki Post i Wielkanoc z Catherine Doherty to przewodnik paschalny oparty zarówno na duchowości Wschodu jak i Zachodu, który może pomóc Czytelnikowi odnowić w sobie pragnienie Boga, noszone gdzieś głęboko w sercu...

więcej
Opublikowano: 1 Lutego 2018

Jest Serce Jezusa naszym życiem i zmartwychwstaniem, gdyż serce to Miłość, a miłość to życie i to życie bez końca. Miłość bowiem nigdy nie umiera, wszystko przetrwa i nigdy nie ustanie. Wypowiadając wezwanie litanijne, trzeba nam dziękować za dar życia, którego źródłem jest Bóg kochający nas bez miary i rodzący nas nieustannie z miłości.

więcej
Opublikowano: 17 Stycznia 2018

W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece. Wiecie, jaka jest jego tradycja? Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po Jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w...

więcej
Opublikowano: 11 Stycznia 2018

Niech św. Józef Kalasancjusz będzie dla nas wzorem w zbliżaniu się do Boga. słowo Kalasancjusza Św. Józef  Kalasancjusz mówi do mnie w tym miesiącu:       Chciałbym, żeby sprawiono przyjemność panu Vito Santiago i pani Angelice, jego małżonce. Choć nasz zakon czyni wiele, to oni zasługują na jeszcze więcej, a nie wszyscy potrafią dziękować za otrzymane dobrodziejstwa....

więcej
Opublikowano: 22 Grudnia 2017

   Trzej mędrcy przybyli prawdopodobnie z Arabii, Etiopii i dorzecza Tygrysau i Eufratu. Tradycja mówi, że nazywali się Kacper, Melchior i Baltazar. Ich przybycie do nowo narodzonego Jezusa opisuje św. Mateusz w Ewangelii. Podążając za gwiazdą betlejemską przybyli do Betlejem i oddali Dziecięciu pokłon oraz złożyli Mu złoto, kadzidło i mirrę, widząc w Nim zapowiedzianego przez proroków nowego króla.

więcej
Opublikowano: 15 Grudnia 2017

Najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.

więcej
Opublikowano: 1 Grudnia 2017

„BÓG SIĘ RODZI, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony! Wzgardzony, okryty chwałą, śmiertelny Król nad wiekami, A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami!“  

więcej
Opublikowano: 1 Grudnia 2017

Teraz pomyśl o 10 przykazaniach, Bóg powiedział: „Nie będziesz miał innych Bogów ani bożków. Nie czyń sobie bożków. Nie używaj Mojego imienia na daremno. Przestrzegaj szabatu jako świętego dnia. Szanuj swego ojca i matkę. Nie morduj. Nie cudzołóż. Nie kradnij. Nie składaj fałszywego świadectwa”. To tylko 9 z 10 przykazań. Jest możliwe, aby ktoś przestrzegał bez pomocy Ducha Świętego ich...

więcej
Opublikowano: 10 Listopada 2017

Każdy z nas jest potrzebny. Karmimy się sobą – wzajemną obecnością, ofiarowanym czasem, zaangażowaniem. Każdy z nas chce czuć się potrzebnym. Pragniemy dawać siebie, wspierać, pomagać. Czasem jednak możemy czuć się zbędni, bezużyteczni. Zdarza się, że nasza pomoc zostaje odrzucona. Jak zatem realizować w swoim życiu potrzebę bycia potrzebnym? Na co zwrócić uwagę, pomagając? Jak pomagać, nie narzucając się?  

więcej

Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone