Rozpoczęcie obchodów 50. rocznicy śmierci o. Józefa Górszczyka, pijara

Dnia 12.01.2014 roku, w Święto Chrztu Pańskiego, w kościele św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie obchodów 50. rocznicy śmierci o. Józefa Górszczyka, pijara. Zginął on w czasie sprawowania Mszy św. dnia 10 stycznia 1964 roku, w kościele św. Piotra i Pawła, w Maciejowej. Miał 33 lata.

Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy przy doczesnych szczątkach o. Józefa, które po jego śmierci najpierw spoczywały w Cieplicach koło Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku, natomiast w latach 90-tych zostały przeniesione do rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana. Stało się to dzięki staraniom ks. Adama Gula, ówczesnego proboszcza w Pisarzowej.

Uroczystościom rocznicowym przewodniczył ks. bp diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz. W Eucharystii, która miała miejsce w kościele parafialnym w Pisarzowej, uczestniczyli zarówno księża-goście związani z Pisarzową, jak również Pijarzy z kilku placówek w Polsce.

Ks. bp. Wiesław wygłosił podczas Eucharystii okolicznościową homilię. Nawiązał w niej zarówno do Święta Chrztu Pańskiego, jak też do 50. rocznicy śmierci o. Józefa Górszczyka. Hierarcha wyjaśnił aktualność wydarzenia sprzed 50 lat i wskazał uczestnikom uroczystości o. Józefa jak wzór wierności w powołaniu. Biskup tłumaczył, że poprzez swoją wierność Eucharystii i ołtarzowi mimo zagrożenia życia, o. Józef uczy każdego z nas, że w realizacji powołania – kapłańskiego, małżeńskiego, samotnego – trzeba wytrwać aż do końca.

Przed błogosławieństwem o. Tomasz Jędruch odczytał list, nadesłany przez Wyższego Przełożonego Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, ojca Józefa Matrasa.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się do Zespołu Szkół, który nosi imię o. Józefa Górszczyka. Tutaj odbyła się przejmująca akademia, na której zebrana była cała społeczność szkolna. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół przygotowali piękny program słowno-muzyczny, odnoszący się do osoby Patrona Szkoły.

Kolejnym miejscem, w którym przypomniane zostanie życie i śmierć o. Józefa Górszczyka, będzie kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, gdzie dnia 19.01.2014 roku wygłoszone będą na wszystkich Mszach św. kazania okolicznościowe o o. Józefie Górszczyku.Galeria zdjęć

Odwiedzono: 1842 razy
Opublikowano przez: Tomasz
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone