Polscy pijarzy wspominają błogosławionego Piotra Casani

Polscy pijarzy wspominają błogosławionego Piotra Casani 16 października, a wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest 17 października.

Piotr Casani, wł. Pietro Casani nazywany przez współbraci Piotrem Ubogim, wł. Pietro Povero lub Ojcem Świętym, wł. Padre Santo – włoski kapłan i pijar (SP) znany jako Piotr od Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego. Przyszedł na świat 8 września 1572 roku w Lukce. Jego rodzicami byli Kacper i Elżbieta Casani. Matka zarządzała domem, ojciec administrował zasobami rodziny. Rodzina jego była zamożna i Piotr był jedynym ich synem.
W książce „Błogosławiony Piotr Casani“ autor Manuel Rodriquez Espejo SP wspomina: życie Piotra Casaniego można podzielić na trzy odrębne okresy, w których, przez służbę dzieciom, nieustannie pragnął naśladować Chrystusa: młodość w domu ojcowskim (1572-1594), życie zakonne w kongregacji lukkańskiej (1594-1617) i życie zakonne w zakonie pijarów (1617-1647). Był prawą ręką dwóch świętych założycieli: św. Jana Leonardiego oraz św. Józefa Kalasancjusza. Przeżywał typowe dla każdej osoby, która jest "druga w zespole" napięcie między obowiązkiem posłuszeństwa wobec przywódcy z którym nie zawsze się zgadzał, a własną indywidualnością. Potrafił być ziarnem pszenicznym, które padło w ziemię, obumarło i wydało plon obfity. Jego życie było poświęcone popularyzowaniu w Europie idei powszechnej i bezpłatnej szkoły publicznej, której twórcą był św. Józef Kalasancjusz.
Założył wiele nowych fundacji pijarskich m.in. w Narni, Neapolu i na Sycylii. W roku 1638 udał się na Morawy, gdzie do roku 1641 rozwijał wszechstronną działalność duszpasterską i apostolską. Dla kandydatów do Zakonu założył studium wyższe.
W 1640 przybył do Krakowa i wkrótce ciężko zachorował. Przed śmiercią Piotr Casani ułożył modlitwę i własnoręcznie przepisując ją, rozdawał wokół i polecał odmawiać. Jest to modlitwa o uzdrowienie:
                       Mocą Drzewa i znaku Krzyża Świętego i przez zasługi Męki Pańskiej,
                       niech Trójca Święta uwolni cię od wszelkiej choroby duszy i ciała.
                       Ty jedyny Boże Ojcze, Synu i Duchu Święty.
                       Jezu Uzdrowicielu z wszelkich niemocy,
                       przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny,
                       świętych męczenników Łukasza, Kosmy i Damiana i Św. Pantaleona, spraw to o spraw. Amen.

Zmarł 17 października 1647 roku w Rzymie w domu św. Pantaleona w obecności św. Józefa Kalasantego. Beatyfikował go Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1995 roku.
Źródło: www.wikiwand.com; www.tolle.plOdwiedzono: 405 razy
Opublikowano przez: Krystyna
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone